Android Uygulama Yapmak

Cep telefonları tarihinin tüm işletim sistemlerine bakıldığında en beğenilenleri kuşkusuz Apple şirketinin iOS ve Google’ın yarattığı Android işletim sistemleridir. Bu ikisi arasında kıyaslama yapacak olursak, Android uygulama geliştirme bakımından ve kişinin telefonunu kendine göre değiştirip geliştirebilmesi bakımından daha açık kodlu olduğu için çoğu kullanıcının beğenisini kazanmıştır. Ayrıca iOS yalnızca Apple’ın cihazlarında kullanılırken, Android işletim sistemi birçok firmanın telefon ve tabletlerinde kullanıldığından daha fazla kişiye ulaşmaktadır. Android marketteki birçok uygulamanın ücretsiz olarak kullanıma açık biçimde beklemesi bu yayılımdaki liderliğin önemli başka bir etkenidir.

Yakın geçmişte bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da program ve arayüz yaratmak için C++ veya Java gibi dilere hâkim olmak gerekliydi. Fakat artık kendi basit uygulamalarınızı yaratmak, yardımcı programlar sayesinde çok daha kolay.

Google labs tarafından yaratılan App Inventor adlı program ile kendi uygulamalarınızı yaratmanız artık hızlı ve kolay hale gelmiş durumda. Basitçe Android yüklü telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra programı açıp kolay arayüzündeki talimatları okuyarak ses, resim ve tuşlar ekleyebiliyorsunuz. Aklınızdaki basit fikirleri bu aplikasyon sayesinde programa dönüştürerek insanların beğenisini kazanması durumunda bundan gelir elde etmeniz bile mümkün oluyor.

Detaylı ve üstün bir program yaratmak içinse maalesef bunun gibi yardımcı programlar yeterli olmayacaktır. Aplikasyon yazılımcılığına yönelmek için türlü kaynaklardan bilgi alabilir ve Java üzerine yoğunlaşarak görsel yanı baskın uygulamalar yaratabilirsiniz.

Bilişim Hoca

Öğrencilerin "Bilişim Teknolojiler ve Yazılım" dersi için "Hocam bugün Bilişim var mı?" sorularına "Bilişim yok" diyen insandır. Bilişim sinirlisi, agresif BTcidir.

Bir Cevap Yazın