Dailymotion erişime kapatıldı. Dailymotion neden kapatıldı ?

dailymotion-matchTürkiye’de en az youtube kadar ünlü olan dailymotion video izleme sitesi mahkeme kararıyla erişime kapatıldı.

 

Türkiye’de TTNET kullanıcıları dailymotion.com sitesine girmek istediklerinde ;
Ulaşmaya Çalıştığınız İnternet Sitesi Aşağıda Sayılan Mahkeme Kararı İle erişime engellenmiştir

uyarısı aldılar. Beyoğlu Cumhuriyet başsavcılığı ve Adana 9.Sulh ceza mahkemesi’nin verdiği kararla kapatılan sitenin henüz kapatılma nedeni tam olarak bilinmiyor.

Sadece TTNEt kulanıcılarında olan erişim engellemesi, türkcell, türkcell fiber internet, dsmart internet gibi diğer internet sağlayıcılarında henüz geçerli değil.

Popüler video servislerinden Dailymotion mahkeme kararıyla Türkiye’de erişime kapatıldı. Adana 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 08.11.2013 tarihli kararıyla erişimi kapatılan Dailymotion’a erişim Türkiye genelinde sağlanamıyor. Ancak mahkeme kararını henüz tüm internet servis sağlayıcıları uygulamaya koyamadı. Benzer şekilde DNS ayarlarını değiştiren, Özel Sanal Ağ (Virtual Private Network) kullanan veya Proxy ayarlarını değiştiren kullanıcılar ise mahkemenin kararını göremiyor ve siteye girebiliyor. Dailymotion’ın neden yasaklandığının açıklanmaması ise tartışma yarattı.

Dünyanın en çok tıklanan video paylaşım sitelerinden Dailymotion.com’a Türkiye’den erişim engellendi.

Siteye girmeye çalışan internet kullanıcıları, “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi aşağıda sayılanmahkeme kararları ile erişime engellenmiştir. T.C.Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 24.03.2009 tarih ve 2009/25 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır.  Adana 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nın 08.11.2013 tarihli 2013/2422 D. İş ve / sayılı karar” uyarısıyla karşılaşıyor. Dailymotion’a şu an için yalnızca TTNET kullanıcıları erişemezken, sitenin neden engellendiğine dair bir açıklama da yapılmadı.

Dailymotion, 2008 yılınında da terör örgütü propagandası yapıldığı gerekçesiyle kapatılmış, birkaç hafta sonra ise tekrar açılmıştı.

Dünyanın 1 numaralı video paylaşım sitesi Youtube da Türkiye’deki erişim yasağından nasibini almıştı. Youtube da Türkiye’de 4 kez erişimi engellenmişti.

Bilişim Sesi

Bilişim Sesi internet sitesini yönetir veya yönettiğini sanır.

Bir Cevap Yazın