Excel Dosyalarını HTML’ye Çevirin

Excel basit görünen ancak işlevleriyle pek sorunun üstesinden gelebileceğiniz bir yazılımdır. Pek çok hesaplama işlemini otomatik olarak yapan program işlerde büyük kolaylık sağlamaktadır. Kullanım alanları ofis içi işlerden eğitim platformlarına kadar, istatistikî verilerle oluşturulan grafiklerden basitçe not ortalaması hesaplamaya kadar geniş bir yelpazededir.

Birçok program pek çok yenilik sonrası yok olurken Excel’in eski versiyonları dahi güncel kalabilmektedir. Programda yapılan güncellemeler ve yeni sürümler fonksiyonların otomatikleştirilmesine yönelik ve kullanıcı kolaylığını sağlayan yenilikler olmakta temel mantık ve işlevsellik biçimi değişmemektedir. Bu da programın yıllardır kullanılabilir olmasını sağlamaktadır. Bu programa karşı en fazla programın benzerleri yazılabilmekte, onlar da temel kodlardan büyük ölçüde yararlanarak oluşturulmaktadır. Bu durum Excel’in asla kaybolmayacağını ancak form değiştirerek var olacağını ispatlamaktadır.

Excel’in kullanım alanları içinde olan web içeriği düzenleme kuşkusuz en önemli program fonksiyonları içinde yer alır. Programda girilen veriler hızla HTML formatına geçirilebilmektedir. Bunun için ise yapılacak tek şey “Dosya, Farklı Kaydet, HTML Olarak Kaydet” menüsüdür. Bu şekilde basitçe girilen veriler web içeriğine uyumlu hale gelmektedir. Web sitenize yüklemek istediğiniz dosyaları bu şekilde Excel dosyalarını HTML olarak çevirin.

Excel dosyalarını HTML’ye çevirmek için web içeriği hazırlamak şart değildir. Hazırladığınız bir grafiği bu biçimde kaydederek dosyanızın JPG, JPEG ve GIF uzantılı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde grafikleriniz resim olarak görünecek ve uygun programlar yardımıyla pek çok içerik içine eklenebilecektir.

Bilişim Hoca

Öğrencilerin "Bilişim Teknolojiler ve Yazılım" dersi için "Hocam bugün Bilişim var mı?" sorularına "Bilişim yok" diyen insandır. Bilişim sinirlisi, agresif BTcidir.

Bir Cevap Yazın