Flot Şekilleri

Farklı yazım programlarında, ayarları biraz kurcaladığımızda klavyedeki harfler ve karakterlerin dışında, bizim kullanmadığımız, farklı ve ilginç karakterlerin olduğunu görebiliriz. Kimi insanlar bu karakterleri değerlendirmenin bir yolunu bulmuşlar.

Flot şekillerine satır satır bakılıp ele alındığında bir anlamı olmamakla birlikte, bütün olarak bakıldığında anlamlı bir figür görülür. Bu şekiller sadece figür olmak zorunda değil, ilginç ve estetik yazılar elde etmek için de kullanılabilir. İşte bu şekiller, bizim anlam veremediğimiz karakterlerin art arda, belirli bir algoritmaya yönelik olarak sıralanmasıyla ortaya çıkıyorlar.

Web sitelerinde, radyo kanallarında, bazı forumlarda ve sohbet sitelerinde sık sık rastlanabilecek olan bu şekiller fikir olarak tamamen görsellik amaçlı düşünülüp üretiliyorlar. Kimi insanlar, bu işten zevk aldıklarından olsa gerek, kendilerine bu şekilleri üretmeyi uğraş edinebiliyorlar. Bakıldığında çok karışık bir durum olduğunu düşünmeyebiliriz. Ancak yapmayı denersek, hiç de kolay bir iş olmadığını görmek mümkün.

Flot şekillerine internet ortamının yanı sıra telefonumuza gelen kısa mesajlardan da aşina olabiliriz. Özel günler için telefona aktarılmış çeşitli temalar içeren kısa mesajlar var. Bunlar da aynı mantıkla üretilmiş.

Ayrıca flot şekillerini üretmek için yazılmış olan bazı programların mevcut olduğunu görüyoruz. Bu programların yardımıyla istenilen figürlerin yahut temaların oluşturulması daha kolay olabilmekte. Tabii ki bu tarz şekillerin oluşturulma amacı veya çıkış noktasını anlamakta güçlük çekilmesi muhtemel.

Bilişim Hoca

Öğrencilerin "Bilişim Teknolojiler ve Yazılım" dersi için "Hocam bugün Bilişim var mı?" sorularına "Bilişim yok" diyen insandır. Bilişim sinirlisi, agresif BTcidir.

Bir Cevap Yazın