Girilen 3 sayıdan en büyüğünü bulan programın akış şeması – Flowchart

Flowchart derslerimizin örneklerine artık yavaş yavaş başlıyoruz, flowchart programında bu dersimizde klavyeden girilen 3 sayının en büyüğünü ekrana yazdıran programın akış şemasını ve çıktısını vereceğiz. Bu uygulamada bize lazım olan değişkenler

sayac , enbuyuksayi ve sayi değişkenlerimizdir.

sayi > kullanıcıdan girilen değeri içinde barındıran değişkenimiz olacak

enbuyuksayi > Girilen sayılardan en büyük sayıyı atayacağımız değişkenimiz olacak.

sayac > klavyeden 3 sayı almak için bu sayaca ihtiyacımız var.

Algoritmayı incelerseniz zaten anlayacaksınız,  dilerseniz 3 sayıdan en büyüğünü bulan programın akış şemasını inceleyelim.
3-sayidan-enbuyukolaniekranayazdiranprogram

3-sayidan-enbuyukolaniekranayazdiranprograminciktisi

Programın incelemesi bitti ise hemen çıktımıza bakalım, ilk olarak 5 , 21 ve 34 değerlerini girdik karşımızda en büyük sayınız 34 diye verdi ve programımız sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. Tebrikler.

 UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bilişim Sesi

Bilişim Sesi internet sitesini yönetir veya yönettiğini sanır.

3 thoughts on “Girilen 3 sayıdan en büyüğünü bulan programın akış şeması – Flowchart

 • 03 Ocak 2014 at 22:45
  Permalink

  hocam yaptım ama bir hata alıyorum, hatam şöyle : enbuyuksayi değişkeni bulunamıyor. Diyor baktım ama çözemedim şemalar nerdeyse aynı nasıl yapabilirim. Bizimde hocamız bize verdi bu ödevi acil çözmem lazım, girilen 3 sayının en büyüğünü bulan programın akış şeması ve algoritması algoritmayı ben yaptım şemada sıkıntı çıktı yardım edin.

  • 03 Ocak 2014 at 22:51
   Permalink

   cemal’cim sanırım hatan şöyle değişkenlerde enbuyuksayi değişkenini kullanmamışsın yada farklı bir değişken ismi kullanmışsındır bi kontrol et ondan sonra bize yaz. yani bizim şemanın aynısını dene yada koyduğun değişken ismine göre değiştir. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın