QR Kodu Hakkında Her Şey

Dijital dünyadaki bilgi paylaşımına hız katan QR kodu hayatımıza kolaylık sağlayan uygulamalardan biridir. Dergi okurken, seyahat halindeyken, alış-veriş yaparken gözünüzden kaçmayan bazı küçük ilanlar vardır. Önceleri bu ilanla karşılaşınca ilk yaptığımız şey kâğıt kalem aramak oluyordu. İlandaki numarayı ve adresi kâğıda yazıp cebimize atmak uğraş gerektiren bir işti.

QR kodu sayesinde akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama ile daha kısa sürede ilanlarınıza ya da not etmek istediğiniz birçok şeye ulaşabileceksiniz.
QR kodu hakkında her şey denilince bilmeniz gerekenler kodun 2 boyutlu bir barkod sisteminden oluşması ve Japonya’da icat edilmesidir. QR, İngilizcede Çabuk Terim anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden oluşur. QR kodunda gizlenen içerik bir metin, video link ya da web sitesi adresi olabilir.

Basit bir kullanımı vardır. Kamerası olan akıllı telefon ve barkod okuyucu uygulaması ile QR kodu okunabilir. Önceki barkod sistemine kıyasla 1/10 oranında küçük ebatlarda oluşabilen QR, tarama yöntemi sayesinde oldukça hızlıdır. Hata düzeltme özelliğinin yanı sıra barkod hasar görmüş olsa dahi ( yüzde 30 ) okumakta sorun yaşamaz.

QR kodu hakkında her şey konusundaki belirtmek istediklerimizden biriside QR kodunun nerelerde kullanılabileceği. Sınırsız olduğu için herhangi bir yere, bir dergiye, bir tabelaya istediğiniz uzunlukta bilgi-mesaj sığdırabilirsiniz. Dikkat çekici olduğu için ister istemez bireyde merak oluşturur ve taratılır. Siz QR kodunuzu hazırlayın, yayın ve iyi kurgu yapın. Sonra insanların merakına bırakın, sonuçlara sizde inanamayabilirsiniz. Kodun sosyal alanlarda kullanılması, yol tariflerinde yardımcı olması gibi çok sayıda faydası vardır.

Bilişim Hoca

Öğrencilerin "Bilişim Teknolojiler ve Yazılım" dersi için "Hocam bugün Bilişim var mı?" sorularına "Bilişim yok" diyen insandır. Bilişim sinirlisi, agresif BTcidir.

Bir Cevap Yazın