WhatsApp Gold Tuzağına Düşmeyin

Cep telefonunuza linke tıklayarak WhatsApp’ın gold versiyonuna hemen geçerek avantajlardan yararlanın gibi bir mesaj geldiyse, linke tıklamanız sizin için iyi olmayabilir. Kötü niyetli insanlar tarafından gönderilen bu mesajlardaki linke tıkladığınızda telefonunuzun ya da bilgisayarınızın bu insanların eline geçme riski var.

Kullanıcılardan uygulamayı kullanmaları için hiçbir ücret talep etmeyen WhatsApp’ın gold ya da Premium gibi sürümleri bulunmuyor. Ancak hackerlar, kullanıcıların zafiyetlerinden yararlanarak onlara WhatsApp’ın yakında ücretli bir sürüm paylaşacağını ve bu sürüme hemen geçmeleri halinde avantajlardan ücretsiz yararlanacaklarını söyleyerek bir link paylaşıyorlar. Kullanıcılar bu linke tıklayarak uygulamayı telefonuna yükleyen kullanıcılar birçok güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kalıyorlar.

WhatsApp’ın Gold sürümünü ücretsiz kullandığını düşünen kullanıcılar cihazlarını hackerların eline teslim ettiğinin farkında olmuyorlar. Bu tür uygulamaları yükleyen kullanıcılar cihazlarını kötü niyetli insanlara açmış oluyorlar. Hackerlar bu cihazlar üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlemi takip edebiliyor ve müdahale edebiliyorlar. Hackerlar bu yolla kredi kartı bilgilerini ve internet üzerinde kullandığınız şifrelerinizi ele geçirebilirler.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamada kullanıcıların bu tür mesajlara itibar etmemesi ve gönderilen linklere tıklayarak uygulamayı telefonlarına kurmamaları istendi. Böyle bir mesaj aldığınızda linke tıklamayarak mesajı göndereni engellemeniz en güvenli yol olarak gözükmektedir. Uzmanlar kısa bir süre önce ortaya çıkan bu mesajın hızla yayıldığını ve birçok insanın buna inanarak paralarını kaybettiklerini dile getiriyorlar.

Bilişim Hoca

Öğrencilerin "Bilişim Teknolojiler ve Yazılım" dersi için "Hocam bugün Bilişim var mı?" sorularına "Bilişim yok" diyen insandır. Bilişim sinirlisi, agresif BTcidir.

Bir Cevap Yazın