WordPress Kategoriye Özel Sayfa (Single.Php) Tasarımı

farklısingletasarimiYanlış okumadınız, wordpresste farklı kategorilerde farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Örneğin video kategorilerin listelendiği sayfanın tasarımını farklı yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre okumanızı tavsiye ederiz.

Bunun için farklı tasarımlarda single.php sayfamızı oluşturuyoruz.

single-foto.php , single-video.php gibi birbirinden bağımsız halde bulunan bu yazı sayfalarımızı standart single.php sayfamızdan, basit php if yapısı ile kategoriye göre görüntüleme sağlayacağız.

Tek yapmamız gereken şu durumda standart single php sayfamıza if yapısı ile kategori id’lerine göre bizim belirlediğimiz single.php sayfalarını çağırmak olacaktır. Bizim için önemli olan kategori id’sini bilmemiz ve hangi kategori için hangi single-xx.php sayfasını kullanacağımız. Basit if yapısı aşağıdaki gibidir. Bu kodları single.php sayfasına kopyalayıp gerekli düzenlemeleri yapalım.

[php]<?php
$post = $wp_query-&gt;post;
if ( in_category(’5′) ) {
include(TEMPLATEPATH . ‘/single-foto.php’); }
elseif ( in_category(’10′) ) {
include(TEMPLATEPATH . ‘/single-video.php’); }
else { include(TEMPLATEPATH . ‘/single-standart.php’);
}
?>[/php]

Yukarıda anlaşıldığı gibi id’si 5 olan kategori için single-foto.php sayfamızı çağırıyoruz ve bu kategoriye ait yazıları hazırlamış olduğumuz single-foto.php sayfasında görüntülüyoruz. Aynı şekilde id’si 10 olan kategori yazıları için ise single-video.php sayfamızı çağırıyoruz. Son olarak da kategori id’si 5 ve 10 olmayan diğer tüm kategoriler için single-standart.php sayfamızı kullanmış oluyoruz. Bu örnek sayfalarınıza göre çoğaltılabilir.

İşte basit olarak bu şekilde farklı kategoriler için farklı yazı sayfalarını oluşturabiliyoruz.

Bilişim Sesi

Bilişim Sesi internet sitesini yönetir veya yönettiğini sanır.

Bir Cevap Yazın